Geleceğin Otomobilleri : Tesla Motors

ABD’li ünlü milyarder Elon Musk kurmuş olduğu Tesla Motors şirketi ile geleceğin elektrikli otomobillerini üretiyor. Daha önce paypal dan elde etmiş olduğu milyarlık serveti Space X, Hyperloop, Solar City gibi büyük teknolojik projelere harcayan Musk Tesla Motors’un üretmiş olduğu otomobillerle gerçek bir elektrikli otomobil deneyimi sunuyor. Musk konferanslarında dünyanın artık fosil kaynaklı yakıtlar yerine alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini ve bunun da güneş enerjisi ile mümkn olabileceğini sık sık belirtiyor.

Şuan için en büyük pazarlama ağı ABD’de olan Tesla Motors’un piyasa da mevcut olan 2 modeli bulunuyor.

Tesla Model S (P85D) adını vermiş olduğu model 1730 kg ağırlığı, 0-100 km arası 4.9 saniye hızlanma süresi, 210 km/saat maksimum sürati ile ortalama 400 km menzile sahip tamamen elektrikle çalışan motora sahiptir. 85 kWh – 415 hp’lık motor gücüyle pek de alışık olmadığımız bir elektrikli motor performansı sunuyor.

Tesla Roadster ise 0-100km arası 3.9 saniye hızlanma süresi, 160 km/saat maksimum sürat, 300 km menzil ve tek şarjl ile 250 hp’ lık motoru ile Model S’ e göre biraz daha mütevazi bir performans sunuyor.

Her iki araçta da pek de alışık olmadığımız yaklaşık 17 inç boyutunda tamamen dokunmatik bir panel bulunuyor ve hemen hemen tüm işlemleri bu panel üzerinden yönetebiliyoruz. Ayrıca araçları sahip olduğu yazılımsal üstünlükler sayesinde her güncelleme sonrasında yüklenen optimum ayarlar ile daha fazla performans alınması sağlanıyor.

Ayrıca Tesla Motors firması kullanıcılarına ömürboyu ücretsiz internet hizmeti ile sürekli bağlantı şansı sağlıyor. ABD geneline yayılmış olan supercharger adlı şarj istasyonları da avrupa geneline yayılmaya başlamıştır. Tamamen günej enerjisi kullanılarak araçları şarj eden bu istasyonlar özellikle yakıt açısından dışa bağımlı olan ülkelerde gitgide daha fazla talep görüyor.

Yakın zamanda ülkemizde de 0 karbon emisyonuna sahip olan araçlardan alınan vergilerin önemli düzeyde azaltılması ile toyota bu alanda yatırımlar yapmaya başladı. Ancak diğer firmalara nazaran Tesla Motors bu işde şimdiden uzmanlaşmış ve farkını yansıtmış görünüyor.

Şu sıralar Tesla Model 3 isimli yeni bir aracın üzerinde çalışan mühendislerin yakında araçlarını tanıtmasını heyecanla bekliyoruz.

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE