En güvenli mesajlaşma uygulaması: Telegram

Dünyanın en çok kullanılan internet tabanlı mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tır. Özellikle son 5 yıllık sürede inanılmaz derecede büyümüş ve dünyada kullanılan SMS miktarından daha fazla mesaj atılan bir uygulamaya dönüşmüştür. Ancak özellikler Facebook’a satıldıktan sonra mesajların geç gitmesi gibi birçok problem oluşmaya başlamış oldu. Ayrıca son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz ”verilerimiz ve bilgilerimizin güvenliği” açısından da sorgulanabilir bir konuma oturmuş oldu. Birçok istihbarat raporunda ülkelerin bu tür uygulamalar üzerinden verilerin tarandığı ve izlendiği gibi bilgiler gazetelerde yer almaya başladı. Bu yüzden artık Whatsapp alternatifi uygulamaları değerlendirmeye aldık.

Bu uygulamalardan ilki özellikle bilgilerimiz ve verilerimizin çok yüksek güvenlikli şekilde korunacağı belirtilen Telegram. Telegram uygulamasının whatsapp, bbm, line, viber vs. gibi internat tabanlı anlık mesajlaşma uygulamalarına göre saldırganlara karşı daha güvenli olduğu belirtiliyor.

Telegram diğer mesajlaşma uygulamaları gibi hiçbir verinizi yedeklemiyor ya da saklamıyor.Bu daha detaylı belirtmek gerekirse hiçbir konuşmanızı sunucularında saklamıyor. Anlık mesajlaşma yada dosya paylaşımlarınıza dair veri akışı asla başka yerlere de verilmiyor. Yapmış olduğunuz fotoğraf, video, konuşma, ses kayıtlarınızı kendi algoritması ile sadece size özel olacak şekilde şifreleyen ve karşı taraf dışında çözülmesi çok zor olan bir kriptolama kullanıyor. Bu sayede dışarıdan yapılan saldırılara karşı son derece güvenli bir uygulama diyebiliriz.

 

  • Telegram ajan filmlerinden aşina olduğumuz ”bu mesaj kendini 3 saniye içerisinde imha edecektir” tarzı bir özellik de barıdırıyor. Bu özellik sayesinde belirlenen süre zarfında mesaj kendini siliyor. Bu özelliğin kullanmak için için ”new secret chat” kısmından sohbet başlatıyorsunuz. Ne kadar süre sonra silinmesini ise ”set self-destruct timer” kısmından ayarlıyorsunuz.
  • Bir başka özelliği de kazara yazmış olduğunuz bir şeyi karşı taraf görmeden silebilme özelliği içeriyor olmasıdır.Bu özelliği yine ”new secret chat” kısmında kullanabiliyoruz.
  • Telegram ayrıca sadece akıllı telefonlarda değil tabletler ve bilgisayarlarınızda da kullanılabilen bir uygulamadır.
  • Telegramda 200 kişiye kadar oluşan mesaj grubu oluşturabilirsiniz. Ayrıca 1 gb boyutunda bir videoyu rahatlıkla transfer edebilirsiniz. Dosya boyutu kısıtlaması getirmemesi en güzel özelliklerinden biri.

Eğer sizde kullanmış olduğunuz cihaza Telegram kurmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Comments
  1. Posted by samet

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE