Çin’den tablet bilgisayar siparişi vermek

Günümüz taşınabilir bilgisayarlarının yerini artık tablet bilgisayarlar aldı.Tabletler hem taşıması kolay hemde kullanımı basit ve hızlı olduğu için artık notebook yerine kullanılmaktadır. Üstelik uygun fiyat ve seçenekleri ile her bütçeye uygun, ihtiyacımıza çözümler sunan tablet bilgisayarlar bulmak kolaylaştı.

Her ne kadar fiyatları uygun desek de ülkemizde dolara endeksli diğer ürünler gibi tablet bilgisayarlar da diğer ülkelere oranla oldukça pahalıdır. Örnek vermek gerekirse ülkemizde 150$ fiyatına alınan bir tablet bilgisayar ile aynı özelliklerde olan bir tablet bilgisayar çin üzerinden neredeyse yarı fiyatına hatta bazen üçte bir fiyatına alınabilmektedir. Hal böyle olunca aliexpress.com, banggood.com ya da gearbest.com gibi sitelerden ücretsiz kargo ile yüksek donanımlı tabletleri uygun fiyatlara almak insanı cezbetmektedir.

Yurt dışından tablet bilgisayar alabilir miyiz?

Yurt dışından tablet bilgisayar alabilirsiniz. Ancak diğer alışverişlerde olduğu gibi yurt dışından tablet bilgisayar almanın da belli limitleri vardır. Örneğin 74€ ve altı için vergi ödemeniz gerekmezken 75€ ve üstü tablet bilgisayar alımlarında vergi ödemeniz gerekmektedir.

Yurt dışından online alışveriş ile yapılan posta gönderilerinde 75€ sınırı vardır. 75€ ve üstü tutarlardan ürünün çeşidine göre toplam fiyatı üzerinden vergi alınır. Bu ürün eğer Avrupa Birliği ülkelerinden geliyorsa toplam tutarı üzerinden %18, diğer ülkelerden geliyorsa toplam tutarı üzerinden %20 vergi uygulanarak işlemleri tamamlanır ve sahibine iletilir. Yani siz aşağı yukarı 100$ değerinde bir tablet alırsanız toplamda ödeyeceğiniz vergi 20$ civarındadır. Vergi konusunda detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız.

Yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti

Bu vergiyi ödemek için de gümrük işlemleri yapmanıza gerek yoktur. Ürününüzü alırken özellikle devlet posta kurumları ile dağıtım yapan firmaları kullanın. Genelde free shipping yani ücretsiz gönderim seçeneklerinde kargonuzun dağıtımı Türkiye içerisinde PTT tarafından yapılır. Bu durumda siz sadece PTT şubesine giderek ürünün vergisini öder ve kargonuzu teslim alırsınız.

Yurt dışından aldığım tablet bilgisayarın garantisi var mıdır?

Tablet siparişi vermeden önce düşünmeniz gereken konulardan biri de garanti konusudur. Unutmayın eğer yurt dışından bir tablet sipariş ettiyseniz muhtemelen ülkemizde garantisi geçerli değildir. Özellikle çinli alışveriş sitelerinde satılan tabletler bu sınıfa girerler. Bu yüzden de tablet bilgisayar sipariş etmeden önce bu durumu iyice değerlendirmenizi öneriyoruz.

Bir diğer önerimiz ise tablet alacağınız sitenin orjinal mi yoksa replika mı ürün sattığıyla ilgilidir. Aliexpress.com adresinden alışveriş yaparken bu durum her ürün için geçerlidir. Bu yüzden güvenilir satıcılar üzerinden alışveriş yapmanız gerekir. Ancak banggood.com ya da gearbest.com gibi siteler kendi depoladıkları ürünleri sattıkları için böyle bir risk yoktur.

Kargonuz geldikten sonra kutusunu iyice kontrol ediniz. Şüpheli bir durumda hemen iade işlemi başlatık satıcıdan bu durumla ilgili bilgi isteyip değişim yada iade seçeneklerini değerlendiriniz.

Tablet bilgisayar almadan önce aşağıda belirtmiş olduğumuz alışveriş sitelerini inceleyebilir ve daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

En iyi 5 çin alışveriş sitesi

Tablet bilgisayar almadan önce neye dikkat etmeliyiz?

Yurt dışından tablet bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri hangi işlemciyi kulladığıdır. Çoğu çin kökenli tablet bilgisayar üreticisi yine çin kökenli işlemci kullanmaktadır. Ancak bu işlemciler arasında kaliteli olanlardan almak gerekir. Çin piyasasında satılan kaliteli işlemciler qualcomm, intel, nvdia ve mediatek işlemciler olarak sıralanabilir. Bu işlemciler zaten dünya üzerinden en bilinen markalardır. Bu markaların tablet bilgisayarları çin orjinli bilinmeyen diğer markalara göre daha kalitelidir. Örneğin allwinner marka işlemcili bir tablet ile bu markaların arasında ciddi fark olabilmektedir.

Bu konu dışında tablet bilgisayarın ekranı ve bataryası da önemli konulardandır. Tabiki siz ihtiyacınıza göre seçim yapacağınızdan hangi bilgisayarı sipariş edeceğinizi iyi seçmelisiniz.

Her tablet bilgisayar yazılım güncelleme desteği alamaz bu yüzden bilinen ya da en son sürüm yüklü olanları almak daha avantajlı olacaktır.

Comments
  1. Posted by uzaktakiadam
  2. Posted by Deliyürek
    • Posted by Mete Bugra
  3. Posted by Can

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE