Yurt dışı online alışverişte gümrük vergisi

Yurt dışından online alışverişlerinizde kargo yolu ile teslim aşamasında çeşitli durumlar mevcuttur. Tabi bundan önce yurt dışı online alışveriş yaparken vergiden muaf olmanız için alışveriş tutarınızın kargo hariç bedeli maksimum 74€ olmalıdır. Eğer siparişinizin ticari değeri 75€ ve üstünde ise Avrupa Birliği ülkelerinden birinden alınmış ise %18, diğer ülkelerden alınmış ise %20 vergi ödüyorsunuz. Tabi bu durum 1499€ tutarına kadar olan alışverişlerinizde geçerli. 1500€ ve üstü tutardaki alışverişlerinizde  ilgili ürünle ilgili tüm vergileri ödemek durumundasınız. Bu konuda daha detaylı bilgi için aşağıdaki link üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti 2015

Geçtiğimiz yıllarda yürürlükte olan mevzuata göre vergi ödemeden yapılan alışverişlerde maksimum tutarın her seferinde 74€ olması ve bir yıl içerisinde toplam 4 kez sipariş sınırı vardı. Yani 5. siparişinizde ürününüz gümrükte takılıyor ve vergisini ve cezasını ödemek durumunda kalıyordunuz.

Ancak 2015 yılında güncellenen mevzuata göre 5 kez alışveriş sınırı kalktı. Maksimum tutar olan 74€  sınırı sabit kalırken bir yıl içerisinde 5 kez alışveriş yapma hakkı yerine sınırsız hak getirildi. Ancak burada dikkat edilmesi önemli bir durum oluştu.

Eğer getirtmiş olduğunuz ürün miktarı 4-5 adetten fazla ise gümrük memurları tarafından ticari mal şekilde değerlendirilerek vergilendirilebilecektir. Yani sınır kalkmış oldu ancak artık tamamen siparişinizin ticari olup olmadığının sonucuna göre vergilendirilecek. Örneğin aynı telefon kılıfından 10 tane aldıysanız bu tücari bir mal olarak değerlendirilecek ve vergisini ödeyeceksiniz.

Başka bir durum ise gümrük işlemlerinin nasıl yapılacağıdırç Bu konuda sorun yaşamak istemiyorsanız kesinlikle yurt içi dağıtımını PTT ile yapan bir gönderi seçeneği seçmeniz gerekir. PTT gümrük işlemleri konusunda neredeyse en sıkıntısız işlem yapan kurumdur. Örneğin vergi ödemeniz gerekse bile bunu en yapın PTT şubesi üzerinden ödeyerek siparişinizi teslim alabilirsiniz.

Özellikle Çin üzerinden yapılan online alışverişlerde neredeyse tüm free shipping yani ücretsiz kargo seçeneğine sahip ürünlerde China Post kullanılmaktadır. Bu da siparişinizin Türkiye içerisindeki işlemleri ve dağıtımını PTT’nin yapacağı anlamına gelir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

Çin’den alışverişlerde kargo firması seçimi nasıl olmalıdır?

Comments
  1. Posted by Ege
    • Posted by admin
  2. Posted by medine

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE