Yurt dışından online alışveriş gümrük işlemleri

Bilindiği üzere 2015 yılı itibarı ile yurt dışından posta yolu ile getirtebileceğimiz ürünlerde belli başlı sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamalar miktar ve toplam tutar üzerinden değişmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yasaklı ürünler listesin dışında bulunan ürünlerin tamamını yurt dışından online alışveriş yolu ile getirtebilirsiniz.

Yurt dışından 2015 yılı itibarı ile mevcut mevzuatta 75€ sınırı vardır. Yani almış olduğunuz ürün yada ürünler toplamı 75€ ve üstünde bir tutarda ise belli başlı vergilere tabi tutulursunuz. Bu vergiler hesaplanırken toplam tutar üzerine kargo ücreti eklemeden hesaplıyoruz. Yani 60€ + 20€ kargo ücretli bir ürün kargoya takılmayacaktır. Eğer aldığınız ürün Avrupa Birliği ülkelerinden geliyor ise toplam tutarı üzerinde %18 vergi ödeyerek siparişinizi teslim alabilirsiniz. Siparişiniz Avrupa Birliği ülkeleri dışından bir yerden geliyor ise toplam tutar üzerinden %20 vergi oranı hesaplayarak ödemesini yapabilirsiniz.

Yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Eğer kargonuz gümrüğe takılır ise gümrük tarafından size ulaşılır ve hesaplanan vergi miktarını ödemeniz beklenir. Örnek vermek gerekirse aliexpress üzerinden aldığınız bir ürün gümrüğe girdiği andan itibaren PTT tarafından takip edilecektir. Hesaplanan miktar PTT tarafından size bildirilecek ve vergisini ödemenizin ardından size teslim edilecektir.

Özellikle Çin’den aldığınız siparişlerde eğer global bir kargo dağıtıcısı (FEDEX, UPS, TNT, DHL) kullanmadıysanız büyük ihtimalle siparişinizin yurt içi işlemleri PTT kargo tarafından yapılır. Yine aynı şekilde kargo takibinizi de siparişiniz Türkiye sınırlarına girdikten itibaren PTT üzerinden kargo takibi yapabilirsiniz.

Birde dikkat etmeniz gereken diğer nokta siparişinizin ticari değer taşımamasıdır. Örneğin aynı üründen 5 tane aldıysanız bu ticari bir kazanç elde edilebilecek şekilde değerlendirilip gümrüğe tabi tutulabilir. Bu yüzden aynı ürünleri bir kaç farklı seferde azar azar getirmek daha mantıklı olacaktır. Birde siparişinizi bireysel olarak almalısınız yani bir ticari kuruluş adına sipariş ettiyseniz yine gümrüğe takılma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Ayrıca €75 sınırı aynı yıl içerisinde 5 defa yapılan alışverişlerde geçerli olduğu çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.Ancak bu konuda kesin bir bilgi bulamadık. Bu yüzden bu konuda da dikkatli davranmak gerekiyor.

Comments
  1. Posted by Hilal Soylu
    • Posted by admin
  2. Posted by ilker enes gök
  3. Posted by Can
  4. Posted by Şehmus

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE