Akıllı telefon alırken işlemci seçimi nasıl olmalı?

Akıllı telefonlar neredeyse hayatımızda her alanda kullandığımız ve sürekli etkileşim içind eolduğumuz cihazlardır. Özellikle iki binli yılların başında Nokia ile başlayan bu süreç Apple firmasının piyasaya girmesi bir anda boyut değiştirdi ve akıllı telefonlarımız bilgisayarlarımız ile aynı hatta daha fazla donanıma sahip olmaya başladı. Tabi bu piyasanın bir anda ilerlemesinin nedeni de Google firmasın tarafından geliştirilen ve Linux tabalı olan Android işletim sistemidir.

Android işletim sistemi Apple firmasının kullandığı Ios işletim sistemine bir alternatif olarak geliştirilmiş ve açık kaynak kodlu olduğu için binlerce kişi tarafından geliştirilerek bir anda dünya da en çok kullanılan işletim sistemine dönüşmüştür.

Biz bu yazımız da android işletim sistemli akıllı telefon alırken nelere dikkat edilmesi konusunda fikirlerimizi belirtiyoruz. Piyasada başta Samsung, LG, Sony, HTC, Huawei, Lenovo gibi global oyuncular gelirken Xiaomi, Oppo, Meizu, ZTE, One Plus, Doogee, LeTV, Zopo gibi Çin kökenli olup dünyaya açılmaya başlayan firmaların yüzlerce çeşit modeli bulunuyor. Şimdi akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken teknik özellikleri sıralayalım.

İlk dikkat edilmesi gereken işlemci (CPU) ve grafik işlemci (GPU) hızı ve modelidir. Bu detaya girmeden önce bahsetmek istediğimiz ve en çok kullanılan CPU üreticileri hakkında bilgi verelim. Şu anda android işletim sistemli cihazlarda kullanılan 3 büyük işlemci (CPU) üreticisi vardır. Bunlar Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon , Samsung tarafından üretilen Exynos ve MediaTEK firması tarafından üretilen MTK işlemcilerdir. Tabi bu firmaların dışında Huawei firmasının kendisi için ürettiği Kirin işlemciler de vardır. Şimdi bu konuda fazla teknik bilgiye girmek istemiyoruz ancak kullandığınız işlemci mimarisi akıllı telefonunuzun hızı ile doğrudan ilintilidir. Örneğin genellikle Snapdragon 8XX serisi (800,801,805,810 ve son olarak 820) üst düzey denilen amiral sınıfı cihazlarda kullanılır. Snapdragon 6XX sarisi ise (600,615,620,625,650,652) orta düzey cihazlarda kullanılır. Ya da MediaTEK firmasının Helio X serisi üst düzey cihazlarda kullanılırken Helio P serisi orta düzey cihazlarda kullanılır.

Seçmiş olduğunuz işlemcinin çekirdek sayısı ve hızı ne kadar yüksek olursa işlemci o kadar hızlıdır diyemeyiz kesinlikle. Bu kesinlikle bir pazarlama stratejisidir. Ancak her ikisi birbiri ile uyumlu şekilde artarsa fark olmaktadır. Burada cihazın yazılım kalitesi çok önemli bir etkendir. Örneğin Qualcomm firması 8 Snapdragon 810 işlemcisini ürettikten sonra aşırı ısınma ve dolayısı ile yavaşlama sorunlarından dolayı bu hataları gidermiş ve çekirdek performansının artırıldığı ancak 4 çekirdekli olan Snapdragon 820 işlemcisini üretmişlerdir. Bu işlemci gerçekten bir önceki 810 modeline göre daha gelişmiş ve hızlı bir işlemcisidir. Bu şekilde çekirdek aldatması MediaTEK cihazlarda da bolca mevcuttur. Birçok üretici yakın zamanda maliyetlerden kısmak için MediaTEK işlemciler kullanmaya başladı. Genellikle orta sınıf cihazlarda kullanılan bu işlemcilerin performanslı olanları olduğu kadar düşük hızda olanları da vardır. Bu yüzden işlemci için detaylı analiz yapmanızı öneririz. Bunun için söz konusu işlemcinin benchmark değerlerini google den araştırmanızı önermekteyiz.

Dikkat etmenizi istediğimiz bir diğer CPU özelliği ise kullanılan nm teknolojisidir. Bu teknoloji için detaya girmeden bir tanım yapmak gerekirse işlemci içerisinde kullanılan transistörlerin birbirine olan mesafesi şeklinde (Milimetrenin milyonda biridir. 10 üzeri eksi 9) tanımlayabiliriz. Bu mesafe kısaldıkça transistörler birbirine daha yakın olur ve kullandıkları enerji azalır dolayısı ile işlemcinin kullanmış olduğu enerji miktarı azalır ve daha az ısınma meydana gelir. Piyasada geçen yıl üretilen bir çok işlemci 22 nm teknolojisi ile üretilirken üst düzey işlemciler 16 nm şeklindeydi. Önümüzdeki yıllarda 10 nm altına inilmeye çalışılıyor.  Bu kısımda dikkat etmek gereken bu oranın büyüklüğüdür. Daha küçük nm alanına sahip işlemciler daha hızlı çalışacak  ve daha az enerji tüketecektir.

İşlemci yanında grafik işlemci (GPU) modeli ve hızı da çok önemlidir. GPU ve CPU arasındaki farkı basitçe anlatmak gerekirse CPU tüm işlemleri yaparken GPU sadece görüntü işlemlerini yapmaktadır. Bunu daha detaylı anlamak için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Üç büyük GPU üreticisi vardır mobil piyasada. Bunlardan ilki bilgisayarda kullanılan Radeon firmasının mobil işlemciler ile birlikte kullanılması için özel olarak geliştirdiği Adreno ve Apple firması için işlemci üretip ardından da android cihazlar için işlemci üreten Imagination Technologies firmasının PowerVR isimli işlemcileridir. Son olarak da genellikle MediaTEK cihazlarda kullanılan Mali serisi işlemciler vardır.

Bu iki firma arasındaki en büyük fark Snapdragon ile Adreno işlemciler kullanılırken, MediaTEK ile Mali ve PowerVR işlemcileri kullanılmaktadır. Örneğin Snapdragon 820 modeli ile birlikte Adreno 530 kullanılırken MediaTEK Helio X25 ile Mali-T880 MP4 GPU kullanılmaktadır. Akıllı telefon seçiminde GPU çok önemlidir. bu yüzden CPU ile en uyumlu olanı ya da yeterli olanı seçmnek gerekebilir.Özellikle oyun oynamak için ideal cihazlarda gelişmiş GPU kullanılırken oyun dışı kullanım için tasarlanan cihazlarda daha az gelişmiş GPU kullanılabilmektedir.

işlemci sıralaması

İşlemci seçerken başka bir dikkat edilmesi gereken nokta ise işlemciye verilen yazılım ve uygulama desteğidir. Bunu daha detaylı anlatmak gerekirse çok kullanılan işlemcileri için uygulamalar yazılımlarını daha çabuk güncellemektedir. Aynı şekilde akıllı telefon üreticileri de yazılım desteğini bu bu doğrultuda veriyorlar. Son olarak ta her akıllı telefonda olduğu gibi en sonunda yazılım desteği bir kaç yıl içerisinde bitecektir bu yüzden yazılım detseği bitse bile siz cihazınını custom rom yükleyerek güncel tutabilirsiniz. Bunun için de custom rom desteği olan modeller seçmek bazı kişiler için önemlidir. Tabi bu seçeneğimiz 2 yıldan önce cihazını değiştiren kişiler için geçerli değildir. Eğer çok uzun süre kullanmak istiyorsanız geçerlidir.

İşlemci ile kullanılan RAM da çok önemlidir. Hemen hemen her akıllı telefon üreticisi artık 3 GB RAM kullanan cihazlar üretmeye başlamıştır ancak kullanılan RAM miktarından ziyade size ayrılan RAM mikatarı önemlidir. Örneğin 3 GB RAM kullanan bir cihazda size ayrılan RAM miktarı 1.5 GB kadar idebilmektedir. Kalan miktar sistem uygulamalarına ayrılmıştır. Özellikle android işletim sisteminde kullanılan RAM miktarı arttıkça uygulamaların kullandığı miktar da artar. Bu yüzden bu orana dikkat ederek cihaz seçmenizi önermekteyiz.

 

 

Comments
  1. Posted by OZAN BİLİR

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE