Yurtdışı gelen kargo gümrük işlemleri

Yurt dışından yaptığınız alışverişlerde siparişleriniz bir çok farklı yoldan ülkeye ulaştırılır. Bu şekilde gelen siparişler genellikle iki farklı yoldan ülke içerisinde dağıtılır. Bunlar;

  • PTT ile gelen kargolar
  • Özel firmalar ( DHL, UPS, TNT vs ) ile gelen kargolar

PTT İLE GELEN KARGOLAR


Bu dağıtım şekli genellikle ulusal kargo firmalarının gönderilerini kapsar. Örnek vermek gerekirse çin resmi posta teşkilatı olan  China Post, singapur resmi posta teşkilatı Singapore Post, isveç resmi posta teşkilatı Post Nord, hollanda resmi posta teşkilatı Post NL gibi bir çok ülkenin resmi posta teşkilatlarını kapsar.

Kargo nasıl dağıtılır?

Bu şekilde gönderilen kargolar gönderildikleri ülke sınırlarından Türkiye sınırlarına kadar o ülkeye ait olan kargo firması tarafından gönderilir. Türkiye sınırlarında ise PTT bu görevi devralır ve kargonuzu size teslim eder. Örnek vermek gerekirse  Japonya’dan aldığınız bir ürün size Japan Post ile gönderilir ancak kargo Türkiye gümrüğüne girdikten sonra tüm işlemleri PTT tarafından yapılır ve size teslim edilir.

PTT nasıl çalışır?

Dünyanın neresinden alırsanız alın kargolarınız ilk olarak İstanbul’a gelir. Eğer kargolarınız Avrupa’dan gönderilmiş ise Avrupa Posta İşleme Merkezi yani AVPİM’e gelir. Avrupa dışından bir ülkeden gönderilmiş ise Uluslararası Posta İşleme Merkezi olan UPİM’e gelir.

AVPİM ya da UPİM’e gelen kargoların tamamı gümrükleme ve vergilendirme işlemi için kayıt altına alınır. Buraya gelen siparişleriniz;

75€ altında ise:

Herhangi bir gümrükleme ya da vergilendirme işlemine tabi olmaksızın Posta İşlem Merkezi olan PİM’e gönderilir ve hangi şehre gidecek ise o şehirde bulunan PTT müdürlüğüne gönderilir. Bu aşamadan sonra da PTT tarafından adresinize teslim edilir.

75€ ve üzerinde ise:

Gelen kargolarınızın bedeli 75€ ve üstünde ise gümrükleme işlemi için kayıt açılır ve vergi hesaplanır. Siparişinizin değeri üzerinden eğer avrupa birliği ülkelerinden gelmiş ise %18, diğer ülkelerden gelmiş ise %20 gümrük vergisi çıkartılır.

ÖNEMLİ NOT: 75€ tutar altında bulunan tüm ürünler gümrükten geçecek diye bir kural yoktur. Gümrük memurları uygun buldukları taktirde fiyatı ne olursa olsun gümrük işlemlerine tabi tutabilirler. Burada kural daha çok aldığınız üründen ticari kazanç elde edip etmediğinize bakmalarındandır. Örneğin  ülke içerisinde ticari değeri yurt dışına göre daha fazla olan bir eşyadan bir kaç tane aldıysanız, fiyatı 75€ altında olsa bile gümrük memurları bu eşyadan kazanç sağlayacağınızı düşünerek kargonuza gümrük işlemi uygulayabilir.

Gümrük işlemi nasıl yapılır?

PTT tarafından gelen ve gümrükte takılan eşyalarınızın gümrük işlemlerini yapmak son derece basittir. PTT size eşyanızın gümrükte takılmış olduğunu belirten bir bildirim yapar. Bu bildiri bulunmuş olduğunuz il ya da ilçe’de bulunan PTT müdürlüğü tarafından yapılır.

Bu bildirimin ardından gümrükte takılmış olan eşyanızı almış olduğunuz kredi kartı ekstresi, paypal ekstresi, para transferi dekontu ya da ürünün ücretini ödediğinize gösteren bir belge ve kimliğinizle gitmeniz gerekiyor.

Almış olduğunuz eşyanın bedeli üzerinden avrupa birliğinden gelenler için %18, diğer ülkelerden gelenler için %20 vergi ödüyorsunuz ve ürününüzü teslim alıyorsunuz.


ÖZEL FİRMALAR ( DHL, UPS, TNT vs ) İLE GELEN KARGOLAR


Eğer siparişiniz yurt ıdşından DHL, UPS, TNT, FedEX gibi global kargo firmaları ve daha küçük ancak özel kargo firmaları ile geliyor ise gümrükleme işleminiz biraz daha faklı çalışır.

Bu tarz firmaların gönderileri de İstanbulda toplanır ve buradan bulunduğunuz yere gönderilir. Eğer almış olduğunuz eşyanın toplam değeri,

75€ altında ise:

Siparişiniz 75€ altında ise ve gümrük memurları siparişinizin herhangi bir ticari kazanç elde etmeyeceğinize ikna oldu ise kargonuz hiç bir gümrükleme işlemine uğramadan size teslim edilir.

75€ ve üzerinde ise:

Bu tarz özel firmalar ile gönderilen eşyalarınız gümrükte takılırsa söz konusu firmanın istanbul merkezi sizinle iletişime geçiyor. Sizden gümrükleme işlemi için bazı belgeler istiyor. Bu belgeler almış olduğunuz eşya içeriğine göre değişiyor. Belgeleri doğrudan size söylüyorlar. Bu belgeleri gönderirken aynı zamanda gümrükte takılan eşyanız için hesaplanan gümrük bedelini size beyan ediyorlar. Bu bedeli de belirtilen banka hesap numarasına yatırıyorsunuz. Söz konusu belgeler ile banka dekontunu yollamanızın ardından gümrük işlemleri tamamlanıyor ve söz konusu özel kargo firması siparişinizi size teslim ediyor.

Bu şekilde özel firmalar ile gönderilen gönderilerin gümrük ve vergi maliyetleri devlet kargo firmalarına göre daha fazla olabilmektedir. Ayrıca zaten kargo taşıma bedeli de daha yüksektir. Bazı durumlarda almış olduğunuz eşyanın içeriğine göre karmaşık senaryolar ile de karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden eğer çok aciliyeti olmayan ya da ticari değeri çok önemli olmayan bir ürün almadığınız sürece devlet kargo firmaları ile çalışmanızı önermekteyiz.KARGO GÜMRÜKTE NEDEN TAKILIR

Kargolarınızın gümrükte takılmaları için bir çok farklı neden olabilir. Bunlardan bazılarını sıralarsak;

  • Kargo bedelinin 75€ ve üzerinde olması durumunda
  • Kargo bedeli 75€ altında olsa bile aynı üründen birden çok almanız ve ticari kazanç elde ettiğinizin düşünülmesi durumunda
  • İthalatı yasak bir eşya almış olmanız durumunda
  • Tehlikeli madde sınıfında sayılan eşyaların alınması durumunda
  • Cep telefonu ve sim kart takılan ürünlerin alınması durumunda
  • Kargonuzun toplam ağırlığının 30 kilogramı aşması durumunda
  • Aynı üründen düzenli olarak almış olduğunuzun tespit edilmesi durumunda

Yukarıdaki koşullar dışında da siparişinizin gümrükte takılması için bir çok farklı neden olabilir.  Çoğunlukla gerekli evraklar ve ödenmesi gereken vergileri ödemenizin ardından gümrükte bulunan eşyanızı teslim alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT : Almış olduğunuz eşyanın değeri 1500€ üzerinde ise farklı bir gümrükleme ve vergilendirme işlemine tabi olursunuz. Almış olduğunuz eşya için belirtilmiş olan güncel ithalat vergileri doğrultusunda vergi ödersiniz ve eşyanızı gümrükten o şekilde teslim alırsınız.Yurt dışından mal getirme limitleri için aşağıdaki link üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti için tıklayınız.

Bazı durumlarda ise gümrükten geçmenize müsaade edilmeyebilir. Örneğin yurt dışından posta yolu ile alınan hiç bir cep telefonu ülkeye sokulmaz. Almış olduğunuz telefonlar gümrükte takılır ve ülke içerisine sokulmaz. Tek yapabileceğiniz söz konusu gümrük müdürlüğü ile iletişime geçip iade prosedürlerini başlatmak olacaktır.

 

Comments
  1. Posted by Oğulcan Akbaş

Add Your Comment

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE